top of page

Biz bir gün bir hoca, bir danışman bir araya geldik ve dedik ki:

“Girişimcilik Çok Mühim”

... diyip diyip duruyoruz da, 

"Türkiye’deki girişimciler için biz napıyoruz? Onca yıl burslu okuduk, bu sayede kariyer yaptık da, biz nasıl geri veriyoruz bu aldıklarımızı?"

Antique Photograph of Fishermen

İşte bu sorgulamadan “Mühim Olan” platformu doğdu.  Ve yavaş yavaş büyümeye başladı.  Önce okumaya doyamamış süper çalışkan, başarılı, iş insanları platforma katıldılar. Biz kendimize  "tecrübeliler" diyoruz. Daha sonra da hepsi birbirinden akıllı, çalışkan harika gençler. Onlar da kendilerine "becerikliler" diyorlar.  Bağımsız ve gönüllü bir şekide hepimiz siz sosyal girişimciler ve STK'lar için çalışıyoruz.    

Platformun amacı daha fazla sosyal girişimciye ve STK'ya iş modeli ve gelir modeli yaratma konularında profesyonel olarak fayda yaratabilmek. Zaten şu anda ekosistemdeki tüm paydaşlar Türkiye'de eklendikçe büyüyen çok önemli bir değer döngüsü yaratmaktalar.  Bizim amacımız da onlara eklemlenerek, hali hazırda yaratılmakta olunan değere, bir tutam da bizim emeğimizden katmak. 

IMG_8680.JPEG

Merhaba.

Ben Uğur. Uğur Uygur. 

Şikago'da Loyola Üniversitesi'nde Doçentim. Son 11 yıldır üniversitede girişimcilik dersleri veriyorum. Doktoram İllinois Üniversitesi'nden (Urbana-Champaign). Ben doktora öğrencisiyken “girişimcilik çalışmak istiyorum” diyene deli gözüyle bakıyorlardı. Kavga dövüş, hocalarımı ikna ettim. Üniversitedeki ilk girişimcilik tezlerinden birini yazdım. Şimdi okuldaki bölümün adını değiştirip girişimcilik alanını eklediler, o ayrı. 

 

İki master derecem var: Illinois'ten Strateji ve Bilkent'ten MBA. Mühendislik temelli girişimcilerle iyi anlaşabilmem ise ODTÜ Bilgisayar döneminden kalma.

 

Merhaba.

Ben Tuba. Tuba Üstüner.

Danışman, eğitmen, ve UWE'de çizim ve baskı programında lisans öğrencisiyim.

 

Londra'da ve Colorado'da -son üç yılı doçent olarak-, toplam 13 yıl hocalık yaptım. Ayrıca Oxford Üniversitesi (SBS) dahil olmak üzere birçok üniversitede Executive Education ve MBA seviyelerinde pazarlama stratejileri konularında dersler verdim. 

Bir doktoram (Harvard Business School 2005), iki mastırım var. Bir tanesi sosyoloji konusunda (Urbana-Champaign'den), diğeri de MBA (Texas Tech'ten). ODTÜ'lüyüm. Kolejliyim.

tuba selfie.jpg

Birçok kereler Öğretimde Üstün Başarı Ödülleri aldım. HBR dahil olmak birçok dergide yazılarım çıktı.

 

Bu arada Uğur yukarda bahsetmemiş ama, kendisi Şikago'da Ignite Lab'ın da kurucularından birisi. Girişimcilik konusunda uzman ama iş övünmeye gelince tık yok.

Merhaba.

Ben Okan. Okan Netek.

 

ODTÜ İşletme ve DEÜ Hukuk mezunuyum. Queen Mary College/University of London’dan uluslararası vergi hukukundan masterım var. Halen vergi hukuku üzerine doktora öğrenimime devam ediyorum. Uzmanlık alanlarım mali işler, hukuk ve denetim.

 

İzmir’de Yaşar Holding A.Ş.’de Mali İşler Direktörü olarak çalışıyorum. Ondan önce 10 yıla yakın Maliye Bakanlığında ve 3 yıla yakın da finans sektöründe çalıştım. Böylelikle reel kesim – finans kesimi – kamu kesimi bakış açılarını ayrı ayrı deneyimleme fırsatı buldum.

Screenshot%25202020-08-06%252013_edited.

Bir dönem İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde vergi ve muhasebe alanlarında lisans dersleri verdim. Vergi ve muhasebe konularında çeşitli mesleki yayınlarda pek çok yazı kaleme aldım.

 

Burada bağımsız gönüllü danışman olarak iki rolüm var: Birincisi sosyal girişimcilere ihtiyaçlarına uygun ve gelişimlerine imkan verecek doğru hukuki yapılar ve ilişkiler kurmak konusunda destek vermek. İkincisi ise sosyal girişimcilerin devlet teşviklerinden azami ölçüde yararlanması süreçlerinde yol gösterici olmak.

Merhaba.

Ben Duygu.  Duygu Demiral 

 

Mezun olur olmaz kendimi iş hayatının zorlu yollarında buldum. Sistemler tasarlamak en büyük hayalimdi. Bu nedenle kariyerime başlamak için bilgi işlem alanını belirledim.

 

Programcılıktan analistliğe oradan da yönetim danışmanlığına evrildi kariyerim. Butik danışmanlık firmalarından Türkiye nin  ve dünyanın büyük kurumlarına birçok değişik kuruma danışmanlık yaptım. Yolun en başında olanından en kurumsal olanına her aşamada organizasyonun üst düzey yönetimi için çalıştım. 

 

İş hayatındaki en değerli kazancımın 100'lerce şirket ve 1000'lerce insan tanımış olmak olduğunu düşünüyorum. 

unnamed%2520(2)_edited_edited.jpg

Öğrenimime 50 yaşımda nöro-pazarlama yüksek lisansı yaparak devam ettim. Şimdi Türkiye'de yerleşik ancak yurtdışı bağlantıları güçlü bir impact fonu için venture partner olarak çalışıyorum.

 

Bence mühim olan paylaşıp çoğalmak ve çoğaltmak. Bu yüzden de muhimolan'da bildiklerimi, networkumu, vizyon ve fırsatları sosyal girişimcilerle ve becerikli ekibimizle paylaşıyorum.  

Merhaba
Ben Gamze. Gamze Demiröz, hatta eş durumundan İlalan.
Sanırım tam bir Ankaralıyım; kendini tanıtmayı, anlatmayı hiç öğrenmemiş ama hep kendini geliştirmek, elinden geleni fazlasıyla yapmak isteyen heyecanlı birisi.


Ankara Koleji’nden sonra kendimi ODTÜ’de Mimarlık okurken buldum. 87-91 arası çok güzel, bir o kadar da zor yıllardı. Bitirince, bir değişim programıyla İsveç’e Lund Üniversitesi Mimarlık bölümüne gittim. Dönüşte çeşitli mimarlık ofislerinde çalışırken ODTÜ’de masterı tamamladım. Aldığım ufuk açıcı mimarlık eğitimi ile mimarlık mesleğinin kendisi arasında epeyce fark olduğunu da o yıllarda öğrendim. 2015’ten beri Atılım Üniversitesi’nde mimarlık bölümünde genç mimar adaylarıyla proje tasarım stüdyosunda hoca olarak buluşmayı bu yüzden çok seviyorum.

Gamze_mühimolan_foto.jpg

Aradaki yıllarda, kurduğum iki farklı şirkette başta ofis ve konut olmak üzere sayısız proje ürettim (Gamze İlalan Mimarlık ve EFA İnşaat Proje Danışmanlık), uyguladım. Bu iki şirkete ek olarak 2010-2014’te bir başka girişimle, bir Alman markası olan Nolte Mutfak ve Mobilya’nın Ankara satış ve proje bürosunu kurdum ve yönettim. Bu dönemde satış ve pazarlama konusundaki eksiklerimi fark ederek tekrar öğrenci oldum ve Boğaziçi Üniversitesi’nin (BÜYEM) “Kadın Girişimci Yönetici Okulu”ndaki programı tamamladım.

Mimarlık sizi sürekli dünyaya, doğaya, kente, sosyal yaşama müdahaleler yapmaya zorlayan bir meslek. Akıl ve sorumluluk sahibi her mimar da kendini toplumsal, kentsel, ekolojik adalet, sürdürülebilir kalkınma, sosyal girişim ve yenilikçilik konusunda kafa patlatırken buluyor… Tam da bu noktadayken “mühim olan” platformu ile buluştuğum için çok mutluyum!

Muhim Olan - Biz Kimiz - Cagri Yalkin.jp

Merhaba.

Ben Çağrı.  Çağrı Yalkın.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü'nde doçentim.  Kıbrıslıyım, ergenliğim önce Ohio'da bir orta okulda sonra da Kadıköy Anadolu Lisesi'nde geçti.  University of Warwick'ten pazarlama doktoram, SUNY'den master'ım var. İTÜ İşletme Mühendisliği mezunuyum. 17 yıl İngiltere'de yaşadım ve King's College, University of Birmingham gibi okullarda hocalık yaptım.  

Ben de diğer tecrübeliler gibi bilgi birikimi ve pratik yetisi olan insanların topluma katkısı olması gerektiğini düşündüğüm için buradayım.  Sosyal girişimciliğin toplumun sağlıklı ilerleyebilmesi için şart olduğunu düşünüyorum (neredeyse eminim, ama şu an ıspatlayamam).

Tuba ile 2005 yılında bir konferansta tanışmıştım, Londra'da işe başladığım ilk sene bana TimeOut London'dan daha muazzam bir şehir rehberi çıkarmıştı. Yıllar içinde iletişim halinde kaldık, iyi ki kaldık!

Muhim_Olan_-_Biz_Kimiz_-_Sevda_Rana_Akı

Merhaba.
Ben Sevde. Sevde Rana Akın.


ODTÜ İşletme 4. sınıf öğrencisiyim. Finansla ilgileniyorum. Atları ve derin, berrak suları çok seviyorum.


Mühimolan’da elimden geldiğince işlerimize yardımcı olmaya, becerikli olmaya çalışıyorum. Burada kariyerimi uzun uzun anlatabileceğim günleri de iple çekiyorum.

Merhaba.

Ben Deniz. Deniz Demircioğlu

ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde doktora öğrencisiyim aynı zamanda ODTÜ İşletme Bölümü’nde araştırma görevlisiyim. Lisansım ODTÜ Maden Mühendisliğinden.

 

Araştırma alanlarım ana başlık halinde tüketici kültürü teorisi ve tüketici davranışıdır. ODTÜ İşletme yüksek lisansı eğitimim boyunca enerji verimliliği, sürdürülebilir tüketim ve sanat ürünleri tüketimi konuları üzerinde çalıştım.

 

Bu sırada enerji verimliliği ile ilgili sosyal bilimler ve beşeri bilimler için bir Avrupa platformu olan Shape Energy Projesinde araştırmacı olarak çalıştım. Bu proje kapsamında iki çalıştayda organizatör olarak görev aldım ve bu proje dâhilinde iki tane yayınım var. Yüksek lisans bitirme tezimi sanat ürünleri tüketimi üzerine yaptım.

Muhim Olan - Biz Kimiz - Deniz Demirciog

Mühim Olan ekibiyle kurulduğundan bu yana gönüllü olarak çalışıyorum. Farklı disiplinlerde elde ettiğim birikimlerimin sosyal girişimcilere fayda sağlamasını umuyorum. Bu güzel ekibin bir parçası olduğum için mutluyum.

Muhim%20Olan%20-%20Biz%20Kimiz%20-%20Vol

Merhaba. 

Ben Volkan. Volkan Erek.

İzmirliyim, Karşıyaka Anadolu Lisesinden mezunum. ODTÜ'de İşletme son sınıf öğrencisiyim. Finans alanına ilgiliyim ve çoğunlukla finans üzerine dersler aldım.

 

2020 baharında Hollanda'ya değişim öğrencisi olarak gittim. Daha önce üç defa kısa dönem yaz stajı yaptım ve Tübitak bursiyeri olarak enerji verimliliği ile ilgili bir projede çalışma fırsatım oldu.

Sosyal girişimciler ve STKilar için pazar araştırmaları yapıyorum ve sosyal medya yönetimi için içerik üretiyorum.

Merhaba.
Ben Selen. Selen Eski.

(Finans - Proje Finansmanı)

2016 senesinde TED Karabük Koleji’den ve 2021 yılında ODTÜ İşletme bölümünden mezun oldum. Kariyerime Türkiye İş Bankası Hazine Bölümü’nde uzman yardımcısı olarak başladım. 1 yıldır Mühim Olan ailem ile sosyal girişimlerle çalışıyoruz. 

ODTÜ mezunları ile bir aile olduğumuz kavramını gitgide daha iyi anladığım günlerde Mühimolan’la tanıştım. İlk günden itibaren sizin de Mühimolan ailesinin bir parçası hissedeceğiniz bu güzel oluşumda, sosyal girişimleriniz için her türlü desteği sağlamak için çabalıyoruz.

Muhim Olan - Biz Kimiz - Selen Eski.jpeg
kutluhan-kutbay-muhim-olan.jpeg

Merhaba.

Ben Kutluhan. Kutluhan Kutbay.

(Dijital Pazarlama - Arama Motoru Optimizasyonu)

ODTÜ İşletme bölümü 2020 mezunuyum. Lisede ve üniversitede bir müzik grubu üyesi olarak insanları etkinliklere davet etmekle başlayan pazarlama ve marka yönetimi serüvenim, dijital pazarlamanın bir trend olmaktan çıkıp en küçük işletmelerin, organizasyonların ya da bireylerin bile önem vermesi gereken bir alan olduğu bu yıllarda devam etmekte.

Dijital ortamlar özellikle sosyal girişimlerin seslerini duyurabilmeleri ve daha çok insana ulaşabilmeleri için çok önemli bir konuma yükseldi.

Bunun farkındalığı içinde; hayat gayelerimden birinin insanların yaşamlarına anlamlı katkıda bulunabilmek olması, bunu sevdiğim bir alanda ve sevdiğim insanlarla beraber yapmak, ülkeme ve insanlarına bir katkım olması ve sosyal girişim kavramının ülkemizde daha da yayılmasını istediğim için bende "Mühim Olan İnsan" diyerek "Becerikliler" olarak adlandırdığımız gönüllüler arasına dahil oldum. 

Merhaba.

Ben Emine Elif. Emine Elif Lokumcu.

ODTÜ İşletme’de son sınıf öğrencisiyim. Öncelikle insan kaynakları ve ikinci olarak da finans alanına ilgiliyim, okulda seçmeli derslerimi de bu doğrultuda aldım. İkinci sınıfta Loréal Türkiye İnsan Kaynakları departmanında ve üçüncü sınıfta P&G Türkiye Satış departmanında kısa dönemli stajyerlik yaptım.

Mühim olan insanlık platformunu ilk öğrendiğim anda sunduğu hizmetlerin hem gönüllülük esaslı olması hem de toplumsal sorunlara çözüm arayan ve tek amacı kar etmek olmayan girişimlere yönelik olması çok ilgimi çekti.

Muhim%20Olan%20-%20Biz%20Kimiz%20-%20Emi

Böyle bir platformda ben de olayım istedim ve şuan ki görevim de ekibe web sitesi için içerik oluşturulması, sosyal medya yönetimi ve pazar araştırması alanlarında destek olmak.

Muhim_Olan_-_Biz_Kimiz_-_Perihan_Aslı_O

Merhaba.

Ben Aslı. Perihan Aslı Özdal.

 

ODTÜ Sosyoloji bölümünde yüksek lisans öğrencisiyim. Lisansım yine ODTÜ’den, İşletme bölümünden.

 

Lisans yıllarımdan itibaren pazarlama, tüketim ile kültür ilişkisi ve karar alma süreçleri ilgimi çeken konular oldu. Bu konulardaki dersler ve stajları, tüketimi şekillendiren toplumsal unsurları daha iyi anlayabilmek için başladığım yüksek lisans takip etti. Öte yandan Yaren Kooperatif’te çocuklara halk bilimi eğitimi veren ve çocuk kitapları yazan bir ekibin parçasıyım.

Mühim Olan platformuna baş vuran sosyal girişimcilere ve STK'lara danışmanlık veriyorum.

Özellikle yerel veya kadın odaklı sosyal girişimcilerin toplumsal etki yaratma yolculuğunda onlara eşlik etme fikri beni heyecanlandırıyor. İzmirliyim, göçmenim, Anadoluluyum. Uzun dost sohbetlerinin ve şefkatin gücüne inanıyorum. Bir ENFJ’yim.

Merhaba ben Ulaş. Durmuş Ulaş Özçelik.

 

ODTÜ İşletme bölümü 2020 mezunuyum. Ekonomiye dair her şeye, fotoğrafçılığa ve kamp etkinliklerine ilgiliyim.

 

Lisans eğitimim sırasında iş geliştirme, proje yazımı ve sosyal medya yönetimi alanlarında deneyim kazandım. Hayat boyu gelişime ve yardımlaşmanın bizleri daha iyiye götüreceğine inanıyor, insanlara yardım edebilmeyi ve bunun sonucunda gelen duyguları seviyorum. 

 

Mühim Olan platformu aracılığıyla tanıştığım ve gönüllü olarak çalıştığım girişimciler ve STK'lar  aracılığıyla topluma değer katmak beni mutlu etmeye devam ediyor.

IMG_20180329_222231_edited.jpg
Muhim%20Olan%20-%20Biz%20Kimiz%20-%20Ben

Merhaba.

Ben Bensu. Bensu Nur Sakızlı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İşletme okuyorum ve son sınıftayım. 5 yıl önce üniversite tercihlerimi hazırlarken sadece tek bir şeye odaklandım, ODTÜ’de olmalıydım. Bunun için üstünde fazla düşünmeden sıralamama denk gelen işletme bölümünü yazdım ancak iş olanaklarından ve mezunların nasıl işlerde çalıştığından bihaberdim. Sadece kendimi ve hedefimi biliyordum, ne olursa olsun kendime ve topluma faydası olabilecek bir projeye dahil olmak.

Devam eden 5 senelik süreçte hiçbir özel kuruluşta staj yapmak ya da kar amacı güden

bir organizasyonun parçası olmak istemedim ama işletmeciler için genellikle özel sektörde çalışma fırsatları mevcuttu ve bu da beni umutsuzluğa sürüklüyordu. Hiç beklemediğim bir anda tamamen gönüllülük üzerine kurulmuş olan Mühim Olan platformu ile tanıştım ve hayatlarımız birleşti. Mühim Olan platformu benim için, sizin için ve aklına bir fikir gelmiş olan herkes için çok önemli.

Muhim%20Olan%20-%20Biz%20Kimiz%20-%20Sad

Merhaba.
Ben Sadıkcan. Sadıkcan Dokuzoglu.


2016 yılında Antalya’nın sıcak topraklarından kopup, evim olarak gördüğüm ODTÜ’ye gittim. ODTÜ İşletme’de son sınıf öğrencisiyim. Pazarlama ve insan kaynaklarına ilgiliyim. 


Son dört yılım seyahat etmek, gönüllü olarak projelerde yer almak ve çalışmak ile geçti. Avrupa’nın bir çok ülkesinde gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte projelerde görev aldım. Pro-European bir insan olarak, sürdürülebilirlik, toplumsal cinsiyet ve kültürel adaptasyon ilgi duyduğum alanlar arasında.

Mühimolan platformu aracılığı sayesinde destek talebi vermiş sosyal girişimcilere ve STK'lara pazar araştırması ve içerik üretiminde destek vererek iyiliğin büyümesinde bir payım olsun istedim!

Merhaba.
Ben
Gülce. Gülce Koç.

ODTÜ İşletme son sınıf öğrencisiyim. Röportaj okumayı, insana dair hikayelere dokunabilmeyi çok seviyorum. 

 

Girişimcilik dünyasıyla üniversite birinci sınıfta bir staj esnasında tanıştım. Heyecanın, her an kendini geliştirmenin ve değiştirmenin deneyimlendiği bu ekosistemin değerini tam da daha iyi anladığım sıralarda ise Mühimolan’la karşılaştım. 

 

İçinde bolca insan ve girişimcilik barındıran Mühimolan platformunda tanıştığım sosyal girşimcilere ve STK'lara büyük bir keyifle destek oluyorum. 

IMG_0432.jpeg

Merhaba.
Ben Elvin. Elvin Yalçınkaya

(Telekomünikasyon - Pazarlama)

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü 2021' İşletme mezunuyum. Lise yıllarımdan itibaren doğru marka iletişim
stratejilerinin kitle hareketleri üzerindeki  etkisini gözlemlemem pazarlama alanında uzmanlaşmaya karar vermemdeki en büyük faktörlerden biri oldu. Üniversite içerisinde kazandığım bilinçle sosyal sorumluluk projeleriyle daha çok iç içe olmuş, kimi zaman destek olmaya kimi zamansa uzaktan aksiyonlarını takip etmeye oldukça özen göstermişimdir.

elvin-yalcinkaya-muhim-olan.jpeg

Mühim Olan'da Becerikliler ekibine katılarak burada kar amacı gütmeden hem yeni girişimlere ve sosyal sorumluluk projelerine seslerini duyurmaları için destek olabilme şansını edindim.

Şuanda Telekomünikasyon Sektöründe Pazarlama Segmentinde Rotasyonlarıma başlamış bulunmaktayım. Profesyonel alanda kendimi geliştirmeye özen gösterdiğim Marka ve Tüketici Yönetimi alanlarında katkısı oldukça büyük olmakla birlikte bu becerilerimi Mühim Olan özelinde de kullanabilecek olmaktan oldukça mutluyum.

Merhaba.

Ben Doğa. Doğa Özcan.

(Otomotiv - Süreç İyileştirme ve Optimizasyonu)

Doğup büyüdüğüm şehrim olan Ankara'da bir de ODTÜ İşletme'yi kazanıp lisans eğitimimi tamamladım. Spora ve dallarına olan merakım çok yüksek olup aynı zamanda da müzikle ilgilenmekteyim.

 

Üniversite hayatım boyunca farklı aralıklarla iki kez yurtdışında yaşama fırsatı buldum ve bu benim farklı kültürlerde yaşama olan ilgimi artırdı. Şu anda Otokoç'ta Mali İşler Departmanı'nda Management Trainee olarak görev alıyorum.

doga-ozcan-muhim-olan.jpg
bottom of page