Danışmanlık Hizmetlerimiz

İçin 

Çalışma Şeklimiz 

İçin 

 

Gelir Modeli Geliştirme

Hani ¨Kimin için?¨sayfasında ¨Harika bir fikriniz (ya da ürününüz) var ve bu fikir hem bir sosyal sorunu çözüyor, hem de size para kazandırma kapasitesi var¨ demiştik ya, gelir modeli dediğimiz şey işte bu harika fikrinizden nasıl para kazanacaksınız sorusunun cevabı. 

 

Bazı girişimciler herkese fayda yaratan ürünler ya da servisler tasarlıyorlar ve bunların herkes tarafından ücretsiz kullanılmasını istiyorlar. Mesela halihazırda danışmanlık verdiğimiz pozy ve meraklı turşu bu tip sosyal girişimcilere harika örnekler. Bize ücretsiz ürün ya da servis sunmak harika bir şey. Ama o ürünü üretmenin bir maliyeti var. Girişimcinin o ürünü ya da servisi üretmeye devam etmesi için bu işin sürdürülebilir olması lazım. Yani girişimcinin bir gelir elde etmeye ihtiyacı var. İşte biz bu cins sosyal girişimcilere gelir modeli geliştirme danışmanlığı veriyoruz. 

Pazar Araştırması

Siz eminsiniz. Fikriniz (ya da ürününüz) cidden harika. Ama bir türlü satamıyorsunuz. Kendi kendinize diyorsunuz ki instagramda yeterince takipçim yok. Olsa satarım. Ya da B2B pazarda kurumsalda tanıdıklarım yok. Olsa satarım. Çünkü ürün harika.

 

Pazar araştırması yaparak işte bu temel inancınızı sizinle beraber sorguluyoruz. Hep birlikte öğreniyoruz...  

 

Ürün neden satmıyor?

Bilinmediği için mi?

Beğenilmediği için mi?

Yanlış yerde satılmaya çalışıldığı için mi?

Yanlış hedef kitleye satılmaya çalışıldığı için mi?

Yanlış fiyata satılmaya çalışıldığı için mi?

Başka bir nedeni mi var? Neyi atlıyoruz?

B2B, B2G, B2C müşterilerinize, üç farklı tip pazar araştırması yapabiliyoruz.

Derinlemesine insanbilimsel (antropolojik) araştırma,

Anket,

Odak grubu çalışmaları 

Şimdiye kadar pazar araştırması yaptığımız her müşteri sonuçları süper faydalı buldu. Bunları hep sizinle beraber yapıyoruz ki ileride ihtiyacınız olduğunda siz bizsiz de araştırma yapmaya devam edebilesiniz. 

Pazara Giriş Stratejileri 

Ürününüz ya da Servisiniz hazır ama nasıl satacağınızı bilemiyorsanız, size pazara giriş strateji danışmanlığı veriyoruz. Bu sayede aşağıdaki soruların cevaplarını birlikte buluyoruz.

Hedef kitlem kim?

Ürünüm hedef kitlem için gerçekten bir değer yaratıyor mu?

Ürünümü biraz daha pivotlamam lazım mı?

Bu hedef kitle için seçtiğim fiyat makul mü?

Nasıl anlatayım ürünümün ve markamın değerini?

Satmak için hangi satış kanallarını kullanayım?

Ne tip promosyonlar kullanabilirim?

Nasıl bir fiyatla girmeliyim pazara?

Marka Tanıtım Stratejileri 

Bazen girişimciler marka dediğimiz şeyi sadece bir logo ya da isim olarak düşünüyorlar ve o yüzden açıkcası bu konuda çok da fazla zaman harcamak istemiyorlar.  Ama marka tabii ki aslında çok daha büyük birşey ve çok da değerli birşey. Örnek olarak Nike'ı düşünün mesela. Nike'ı Nike yapan markası. Yoksa markasız sadece bir spor ayakkabısı. Peki marka ne demek öyleyse? Marka Stratejisi Danışmanlığı verdiğimiz müsterilere marka nedir ne değildir onu anlatmakla başlıyoruz işe. Sonra adım adım kendi markalarını nasıl gelistirebilirler diye bir yol haritası çıkartıyoruz onlarla birlikte. Bu stratejiyi Tolkido ile birlikte Tolkido için geliştirdik. Bu ay da Pozy ile birlikte pozy için geliştriyoruz.

Doğru Hukiki Yapı Tespiti

Hangi Teşviklere Başvurmalı?

Firma Değer Tespiti

 

Kuluçka Mentorluğu

Hali hazırda muhimolan ekibi olarak birçok programda kuluçka mentorluğu yaparak Türkiye'deki Sosyal Girişimcileri desteklemekteyiz.

  • EWA (Empowering Women In Agrifood) Programı, EIT Food’un 5 Avrupa ülkesinde gerçekleştirdiği bir kuluçka programı. Foodback, Impact Hub İstanbul ve Topraktan ekiplerinin ortak yönettiği 2020 yılındaki  programda, mühimolan ekibi olarak LmWatt isimli girişimci ekibe mentorluk desteği verdik.  LmWatt, kuluçka sonunda düzenlenen yarışmada birinci oldu. Tebrikler LmWatt.

  • Social Impact Award programı 11 yıldır 20’den fazla ülkede 30 yaş altı gençleri sosyal etki girişimciliği konusunda desteklemekte. Program, Impact Hub İstanbul tarafından yürütülmekte. 2020 yılındaki yarışmada finale kalan 10 girişimden biri olan Sandık ekibine, biz destek oldu. Bu program ekim ayında bitti. Sandık ekibi halk oylamasında en çok oyu alan ekip seçildi. Tebrikler Sandık!

  • Paydaşlarımızdan İstasyon TEDÜ'nün sosyal girişimcilerine ihtiyaç oldukça destek vermekteyiz. Temmuz ayından beri Joon'la tedarik kanalları tasarımı konusunda çalışıyoruz. Kadın Öz Savunma akademisine de STK´dan Sosyal Girişimciliğe geçiş yolculuğunda destek verdik. 

  • İstanbul Teknik Üniversitesi, Çekirdek te çok sevdiğimiz paydaşlarımızdan biri. Mühim olan ekibinden Uğur, uzun yıllardır onlara mentorluk yapmakta. 2020 Eylül itibari ile Tuba da Çekirdek programında mentorluğa başladı.  Hatta mentorlük verdiği ekiplerden RISE 2020´de ilk 20'ye kalarak Big Bang'de sunum yaptı ve yatırım aldı.  Tebrikler RISE!