top of page
Anchor 1

Biz her birimiz danışmanız.

Biz bağımsız bir şekilde gönüllü olarak sizlere zamanımızı verdiğimiz bir danışmanlar grubuyuz. Bize bir talep ile geldiğinizde aramızda anlaşıp geçici bir gönüllü ekibi kuruyoruz. Ve talebi olan firmaya gönüllü desteğimizi veriyoruz. Destek vermemiz bitince ekibimiz dağılıyor.

 

Biz bir STK değiliz. Hibe toplamıyoruz.

 

Biz bir firma değiliz. Para kabul etmiyoruz.  

"Bağımsız gönüllü danışmanlar olarak ne yapıyorsunuz, çalışma süreçleriniz neler?" diye merak ediyorsanız lütfen okumaya devam ediniz...

Blue%20and%20White%20Eggs_edited.jpg

Gelir Modelinizi Doğru Geliştirmeniz için Destek 

Hani ¨Kimler için?¨sayfasında ¨Harika bir fikriniz (ya da ürününüz) var ve bu fikir hem bir sosyal sorunu çözüyor, hem de size para kazandırma kapasitesi var¨ demiştik ya, gelir modeli dediğimiz şey işte bu harika fikrinizden nasıl para kazanacaksınız sorusunun cevabı. 

 

Bazı girişimciler harika ürünler ya da servisler tasarlıyorlar ve bunların herkes tarafından ücretsiz kullanılmasını istiyorlar. Bizce ücretsiz ürün ya da servis sunmak süper bir şey. Ama o ürünü üretmenin bir maliyeti var. Girişimcinin o ürünü ya da servisi üretmeye devam etmesi için bu işin sürdürülebilir olması lazım. Yani girişimcinin bir gelir elde etmeye ihtiyacı var.  Bu geliri illa da kullanıcıdan elde etmesi zorunlu değil ama, bir şekide gelir elde etmeli ki bu ürünleri ya da servisleri kullanıcılara önermeye devam edebilsin.

İşte aramızda sizin için gönüllü çalışmaya talip danışmanlar bu gelir modelinizi doğru tasarlayabilmeniz için en önemli ve en gerekli şey olan satın alıcı, karar verici ve kullanıcı deneyimini tasarlamada, kullanıcının yol haritasını çıkartmada  pazar araştırmaları yapmanızda destek oluyorlar. 

Ürün ya da Servis Satışlarınızı Arttırmanız için Destek 

Siz eminsiniz. Fikriniz (ya da ürününüz) cidden harika. Ama bir türlü satamıyorsunuz. Kendi kendinize diyorsunuz ki ¨İnstagramda yeterince takipçim yok. Olsa satarım. Ya da B2B pazarda kurumsalda tanıdıklarım yok. Olsa satarım. Çünkü ürün harika.¨

Aramızda sizin için gönüllü çalışmaya talip bazı danışmanlar, sizinle beraber sizin ürününüz için gerekli pazar araştırmalarını tasarlayıp yaparak işte bu temel inancınızı sizinle beraber sorguluyorlar. Hep birlikte öğreniyoruz...  

 

Ürününüz ya da Servisiniz neden satmıyor?

- Bilinmediği için mi?

- Beğenilmediği için mi? Konsepti yeniden test mi etmek gerekiyor?

- Yanlış yerde satılmaya çalışıldığı için mi?

- Yanlış hedef kitleye satılmaya çalışıldığı için mi?

- Yanlış fiyata satılmaya çalışıldığı için mi?

- Başka bir nedeni mi var? Neyi atlıyoruz?

Peki kimlere hangi tip pazar araştırmaları yaparken size destek veriyoruz?

B2B, B2G, B2C pazarlarında potansiyel müşterilerinize, üç farklı tip pazar araştırması yaparken size destek verebiliyoruz.

- Derinlemesine söyleşi, antropolojik araştırma (participant observation),

- Anket,

- Odak grubu çalışmaları 

Şimdiye kadar pazar araştırmasında bizden destek alan tüm müşteriler süreci ve sonuçları süper faydalı buldular. Bu arada sizin için çalışmaya gönüllü danışmanlar bu pazar araştırmalırını sizinle beraber tasarlıyorlar ki ileride ihtiyacınız olduğunda siz onlarsız da araştırma yapmaya devam edebilesiniz. 

Pazara Giriş Stratejilerinizi Doğru Tasarlamanız için Destek  

Ürününüz ya da servisiniz hazır, ama nasıl satacağınızı konusunda aklınıza takılanlar varsa, aramızda sizin için gönüllü çalışmaya talip danışmanlar size pazara giriş stratejinizi doğru tasarlamanızda destek oluyorlar. Bu sayede aşağıdaki soruların cevaplarını birlikte buluyoruz.

- Hedef kitlem kim?

- Ürünüm hedef kitlem için gerçekten bir değer yaratıyor mu?

- Ürünümü biraz daha pivotlamam lazım mı? 

- Konsept test yapmalı mıyım? Yapacaksam nasıl test ederim konseptimi?

- Hedef kitlem için seçtiğim fiyat makul mü?

- Ürünümün ve markamın değerini nasıl anlatmalıyım?

- Satmak için hangi satış kanallarını kullanmalıyım?

- Ne tip promosyonlar kullanmalıyım?

Marka Tanıtım Stratejilerinizi Doğru Tasarlamanız için Destek

Bazen girişimciler marka dediğimiz şeyi sadece bir logo ya da isim olarak düşünüyorlar ve o yüzden açıkcası bu konuda çok da fazla zaman harcamak istemiyorlar.  Ama marka tabii ki aslında çok daha büyük birşey ve çok da değerli birşey. Örnek olarak Nike'ı düşünün mesela. Nike'ı Nike yapan markası. Yoksa markasız olarak düşündüğünüzde karşınızda bulduğunuz ürün sadece bir spor ayakkabısı veya spor kıyafeti.  Pazardaki binlerce ayakkabıdan ve kıyafetten bir tanesi. 

- Peki marka ne demek öyleyse?

- Markanın ürüne kattığı bir değer var mı? Bunu nasıl şekillendirmek lazım?

- Kendi ürününüzün marka değerini nasıl geliştirebilirsiniz?  Toplumda yaşayan soluyan bir referans haline nasıl  getirebilirsiniz?

Süreçlerinizi Doğru Tasarlamanız için Destek

Bazen girişimciler servislerini tasarlamakta o kadar çok yoğunlaşıyorlar ki,  o servisi en etken ve etkili şekilde sunmak için, arka planda yürütmekte oldukları süreçleri tasarlamaya vakitleri, enerjileri ya da motivasyonları kalmıyor. İlk andan itibaren müşterilerine en harika hizmeti vermeye çalışırken arkada telaşla, süreç üzerine süreç ekleyerek günü kurtarıyorlar. Bir dakika nefes alıp, acaba bu servisin arka planını nasıl tasarlasak ta bu işler çok daha kolay aksa diye çalışmayı bırakın, düşünecek zamanları bile kalmıyor.

 

İşte biz zevkle ve büyük bir heyecanla, know-how'ı bize ait olan bir framework'u girişimcilerle paylaşıyoruz.  Biz bu framework'e "AKOS'la Sistem Tasarımı" diyoruz. Bu framework sayesinde bizimle çalışan girişimciler, 6 hafta gibi çok kısa bir zamanda tüm süreçlerini süper etken ve etkili hale getiriyorlar.  

Mali ve Hukuki Konularda Desteklerimiz

Mühimolan takımında harika danışmanlarımız var demiştik ya hani, onlar iş geliştirme, satış, pazarlama, pazar araştırması, strateji ve yönetim danışmanlığı konusunda cidden işlerinde eksperler. Ama toplam ekspertizimiz onlarla bitmiyor. Aramızda sizin için gönüllü çalışmaya talip muhteşem bir mali müşavir ve hukuk eksperi de var. O da sizlere aşağıdaki konularda destek veriyorlar.

- Doğru Hukuki Yapı Tespiti

- Hangi Teşviklere Başvurmalı

- Firma Değer Tespiti   

Tasarım Konularında Desteklerimiz

Toplam ekspertizimiz şimdiye kadar saydıklarımızla da bitmiyor. Aramızda sizin için gönüllü çalışmaya talip muhteşem bir mimar da var. O da sizlere tasarım, design, mimari ve iç mimari konularında gönüllü destek vermeye hazır. 

bottom of page