Hizmetlerimizi tariflerken öncelikle ne olmadığımızı sizlere söylememiz gerektiğini düşündük.  Biz bir mentörlük platformu değiliz. Biz danışman olarak çalışıyoruz.

 

Evet, ekibimizden bazılarımız kuluçkalar için çok severek mentörlük de yapıyorlar. Mesela ekibimizden Tuba, 2020 yılında EWA (Empowering Women In Agrifood) programında, ve Impact Hub İstanbul'un yürüttüğü Social Impact Award programında  mentörlük yaptı. Aynı şekilde bu yıl da Global Compact için mentörlük yapmakta. Ve hem Tuba, hem Uğur İTÜ Çekirdek'te mentörler. Ama mühimolan'da verdiğimiz hizmet mentörlük hizmeti değil. Biz danışmanlık hizmeti veriyoruz. 

Aradaki fark ne mi?

Mentörler mentee'lerinin doğru soruları sormalarını sağlarlar. Onların daha önce düşünmediklerini düşündürürler, görmediklerini gördürürler. 

 

Ama mentörler mentee'leri ile birlikte mentee için aktif olarak çalışmazlar. Mentee'leri için pazar araştırması yapmazlar. Menteeleri için adım adım pazara giriş stratejileri geliştirmezler, marka haline gelmelerindeki süreçlere birebir dahil olmazlar. Mentörler mentee'nin bir çalışanıymışcasına işin içine girip yol haritası çıkartıp o yol haritasında mentee ile adım adım yürümezler. 

"Tamam, tamam mentör değilsiniz anladık da, danışman olarak ne yapıyorsunuz, çalışma süreçleriniz neler" diye merak ediyorsanız okumaya devam lütfen...

Danışmanlık Hizmetlerimizi Öğrenmek İçin

Çalışma Süreçlerimizi Öğrenmek İçin 

 

Gelir Modelinizi Doğru Geliştirmeniz için Destek 

Hani ¨Kimler için?¨sayfasında ¨Harika bir fikriniz (ya da ürününüz) var ve bu fikir hem bir sosyal sorunu çözüyor, hem de size para kazandırma kapasitesi var¨ demiştik ya, gelir modeli dediğimiz şey işte bu harika fikrinizden nasıl para kazanacaksınız sorusunun cevabı. 

 

Bazı girişimciler harika ürünler ya da servisler tasarlıyorlar ve bunların herkes tarafından ücretsiz kullanılmasını istiyorlar. Bizce ücretsiz ürün ya da servis sunmak harika bir şey. Ama o ürünü üretmenin bir maliyeti var. Girişimcinin o ürünü ya da servisi üretmeye devam etmesi için bu işin sürdürülebilir olması lazım. Yani girişimcinin bir gelir elde etmeye ihtiyacı var.  Bu geliri illa da kullanıcıdan elde etmesi zorunlu değil ama, bir şekide gelir elde etmeli ki bu ürünleri ya da servisleri kullanıcılara önermeye devam edebilsin.

İşte biz bu cins gelir modeli geliştirmeye çalışan girişimcilere gelir modellerini doğru tasarlayabilmeleri için gerekli pazar araştırmaları yapmalarında destek oluyoruz. 

Ürün ya da Servis Satışlarınızı Arttırmanız için Destek 

Siz eminsiniz. Fikriniz (ya da ürününüz) cidden harika. Ama bir türlü satamıyorsunuz. Kendi kendinize diyorsunuz ki ¨İnstagramda yeterince takipçim yok. Olsa satarım. Ya da B2B pazarda kurumsalda tanıdıklarım yok. Olsa satarım. Çünkü ürün harika.¨

Sizinle beraber sizin ürününüz için gerekli pazar araştırmalarını tasarlayıp yaparak işte bu temel inancınızı sizinle beraber sorguluyoruz. Hep birlikte öğreniyoruz...  

 

Ürününüz ya da Servisiniz neden satmıyor?

- Bilinmediği için mi?

- Beğenilmediği için mi?

- Yanlış yerde satılmaya çalışıldığı için mi?

- Yanlış hedef kitleye satılmaya çalışıldığı için mi?

- Yanlış fiyata satılmaya çalışıldığı için mi?

- Başka bir nedeni mi var? Neyi atlıyoruz?

Peki biz kimlere hangi tip pazar araştırmaları mı yapıyoruz?

B2B, B2G, B2C pazarlarında potansiyel müşterilerinize, üç  farklı tip pazar araştırması  yapabiliyoruz.

- Derinlemesine söyleşi ve insanbilimsel (antropolojik) araştırma,

- Anket,

- Odak grubu çalışmaları 

Şimdiye kadar pazar araştırması yaptığımız tüm müşterilerimiz sonuçları süper faydalı buldular. Bu arada bu pazar araştırmalırını sizinle beraber yapıyoruz ki ileride ihtiyacınız olduğunda siz bizsiz de araştırma yapmaya devam edebilesiniz. 

Pazara Giriş Stratejilerinizi Doğru Tasarlamanız için Destek  

Ürününüz ya da servisiniz hazır, ama nasıl satacağınızı konusunda aklınıza takılanlar varsa, size pazara giriş stratejinizi doğru tasarlamanızda destek oluyoruz. Bu sayede aşağıdaki soruların cevaplarını birlikte buluyoruz.

- Hedef kitlem kim?

- Ürünüm hedef kitlem için gerçekten bir değer yaratıyor mu?

- Ürünümü biraz daha pivotlamam lazım mı?

- Bu hedef kitle için seçtiğim fiyat makul mü?

- Nasıl anlatayım ürünümün ve markamın değerini?

- Satmak için hangi satış kanallarını kullanayım?

- Ne tip promosyonlar kullanabilirim?

- Nasıl bir fiyatla girmeliyim pazara?

Marka Tanıtım Stratejilerinizi Doğru Tasarlamanız için Destek

Bazen girişimciler marka dediğimiz şeyi sadece bir logo ya da isim olarak düşünüyorlar ve o yüzden açıkcası bu konuda çok da fazla zaman harcamak istemiyorlar.  Ama marka tabii ki aslında çok daha büyük birşey ve çok da değerli birşey. Örnek olarak Nike'ı düşünün mesela. Nike'ı Nike yapan markası. Yoksa markasız olarak düşündüğünüzde karşınızda bulduğunuz ürün sadece bir spor ayakkabısı veya spor kıyafeti.  Pazardaki binlerce ayakkabıdan ve kıyafetten bir tanesi. 

- Peki marka ne demek öyleyse?

- Kendi ürününüzü nasıl bir marka haline getirebilirsiniz?

- Marka haline getirdiniz.. toplumda yaşayan soluyan bir referans haline nasıl  gelebilirsiniz?

Mali ve Hukuki Konularda Desteklerimiz

Mühimolan takımında harika danışmanlarımız var demiştik ya hani, onlar iş geliştirme, satış, pazarlama, pazar araştırması, strateji ve yönetim danışmanlığı konusunda cidden işlerinde eksperler. Ama toplam ekspertizimiz onlarla bitmiyor. Takımımızda muhteşem bir mali müşavir ve hukuk eksperi de var. O da sizlere aşağıdaki konularda destek veriyorlar.

- Doğru Hukuki Yapı Tespiti

- Hangi Teşviklere Başvurmalı

- Firma Değer Tespiti   

Tasarım Konularında Desteklerimiz

Mühimolan takımında harika danışmanlarımız var demiştik ya hani, onlar iş geliştirme, satış, pazarlama, pazar araştırması, strateji ve yönetim danışmanlığı, mali ve hukuki konularda cidden işlerinde eksper.  Ama toplam ekspertizimiz onlarla da bitmiyor. Takımımızda muhteşem bir mimar da var. O da sizlere tasarım, design, mimari ve iç mimari konularında destek veriyor.

 
Chicken_edited.jpg

İlk olarak bizimle çalışmak için bize başvuran potansiyel müşterilerimize bizi seçtikleri için teşekkür ediyoruz. 

Daha sonra onlar için anlamlı bir fayda yaratıp yaratamayacağımıza karar vermek için onlara birkaç soru soruyoruz. O soruların cevapları doğrultusunda çalışma kararı alıyoruz ve müşterimiz ile bir çalışma prensipleri anlaşması yapıyoruz.

Anlaşmadan sonraki ilk toplantımızda müşterimizin ihtiyaçları çerçevesinde müşterimiz ile birlikte bir yol haritası çıkartıyoruz.

 

Her müşteri için sırf o müşteri ile çalışacak bir "mühimolan takımı" tahsis ediyoruz. Mühimolan takımı = 1 Tecrübeli Danışman + En Az 2 Becerikli Danışmandan oluşuyor.

En azından haftada bir kez olmak üzere düzenli olarak müşterimiz ile toplanıyoruz. Bu toplantılara müşterimiz ve mühimolan takımı katılıyor. Birinci toplantıda çıkarttığımız yol haritası üzerinden çalışmalarımıza başlıyoruz.

 

Her hafta o hafta toplantıda konuşulacakların planı bir hafta önceki toplantıda belirleniyor.  Bir hafta önceki toplantıda “haftaya kadar yapılması gereken işlerin listesini” çıkartmış oluyoruz.  Ekipteki herkes o listeden bir ya da birkaç görevin sorumluluğunu üzerlerine alıyorlar. Burada ekipten kastımız sadece mühimolan ekibi deği. Müşterinin ekibi de en az mühimolan ekibi kadar görev alıyorlar. Tüm hafta boyunca hepimiz yaptığımız tüm işleri aynı google dokümanında raporluyoruz. Toplantılar esnasında da bu dokümanı kullanıyoruz.  

Hepimiz toplantılara görevlerini bitirmiş, ve toplantıda paylaşmaya hazır bir şekilde geliyor.

Mühimolan ve müşteri takımındaki herkes yapılacak işler için haftada en az üçer saat çalışmaya söz veriyorlar.  Ama projenin etkisinin ve etkinliğinin artması ancak müşterimizin takımının çalışmaya çok daha uzun saatler ve ciddiyetle katılımı ile mümkün oluyor. Kendileri için yapılmakta olan bu projede mühimolan ekibinden bile fazla çalışan müşterilerimiz en iyi sonuçlara ulaşıyorlar.  

Her toplantı başında karma-para saat (yani bizim vermiş olduğumuz toplam danışmanlık saat desteği) olarak müşterimizin borcunu bir yere yazıyoruz.

 

Süreç sonunda birikmiş olan karma-para saat borçları karşılığında, müşterilerimizden en azından bizim onlara verdiğimiz saat desteği kadar saati başka bir sosyal girişimciye ya da STK’ya gönüllü destek vererek bize olan karma-para borçlarını ödemelerini rica ediyoruz. Onların da destek verirken destek verdikleri firmadan karma-para rica etmelerini istiyoruz.