Hizmetlerimiz

Kuluçka Mentorluğu

Danışmanlık Hizmetlerimiz

 

Kuluçka Mentorluğu

Hali hazırda muhimolan ekibi olarak birçok programda kuluçka mentorluğu yaparak Türkiye'deki Sosyal Girişimcileri desteklemekteyiz.

  • EWA (Empowering Women In Agrifood) Programı, EIT Food’un 5 Avrupa ülkesinde gerçekleştirdiği bir kuluçka programı. Foodback, Impact Hub İstanbul ve Topraktan ekiplerinin ortak yönettiği 2020 yılındaki  programda, mühimolan ekibi olarak LmWatt isimli girişimci ekibe mentorluk desteği verdik.  LmWatt, kuluçka sonunda düzenlenen yarışmada birinci oldu. Tebrikler LmWatt.

  • Social Impact Award programı 11 yıldır 20’den fazla ülkede 30 yaş altı gençleri sosyal etki girişimciliği konusunda desteklemekte. Program, Impact Hub İstanbul tarafından yürütülmekte. 2020 yılındaki yarışmada finale kalan 10 girişimden biri olan Sandık ekibine, biz destek oldu. Bu program ekim ayında bitti. Sandık ekibi halk oylamasında en çok oyu alan ekip seçildi. Tebrikler Sandık!

  • Paydaşlarımızdan İstasyon TEDÜ'nün sosyal girişimcilerine ihtiyaç oldukça destek vermekteyiz. Temmuz ayından beri Joon'la tedarik kanalları tasarımı konusunda çalışıyoruz. Kadın Öz Savunma akademisine de STK´dan Sosyal Girişimciliğe geçiş yolculuğunda destek vermeye devam etmekteyiz.

  • İstanbul Teknik Üniversitesi, Çekirdek te çok sevdiğimiz paydaşlarımızdan biri. Mühim olan ekibinden Uğur, uzun yıllardır onlara mentorluk yapmakta. 2020 Eylül itibari ile Tuba da Çekirdek programında mentorluğa başladı.  Hatta mentorlük verdiği ekiplerden RISE 2020´de ilk 20'ye kalarak Big Bang'de sunum yapma hakkı kazandı. Tebrikler RISE! 

 

Pazara Giriş Stratejisi Desteği

¨Girişimcilik yolculuğunuzda sizi en çok heyecanlandıran anlardan birisi hangisi?¨ diye sorsanız, çoğu girişimci size ¨Ürünümüzü ilk kez müşteriye sattığımız an¨ diyeceklerdir.  Çünkü ürünün satılıyor olması demek, girişimcinin onca çabasının boşa gitmediği, gerçekten pazardaki bir isteğe, bir ihtiyaca çözüm bulduğu demek oluyor.

Şimdi kendi kendinize şunu soruyor olabilirsiniz: ¨Herşey iyi hoş da, eğer ürünümüz kaliteli ve makul fiyatlı bir ürünse ve müşterinin ihtiyaçlarına, isteklerine uygunsa zaten eninde sonunda müşteriler dağları tepeleri aşıp bizi bulmazlar mı?  Pazara giriş stratejisine ne gerek var?¨

Bizim cevabımız hazır: ¨Evet, kaliteli ürün (servis, app) tasarlamak, üretmek çok önemli ama ¨kalite¨ dediğimiz şeyi, ¨değer¨ dediğimiz şeyi potansiyel müşterilerinize iyi anlatamazsanız, müşteri nerden bilecek ürününüzün iyi olduğunu?¨

Müşteriye değerinizi anlatmanız için yapmanız gereken şeyler şunlar: 

  • Ürününüzü hedef kitleniz içinden seçeceğiniz potansiyel müşterilerle hazır olana kadar pivotlamak,

  • Hazır olunca, ürünü doğru yerde, doğru zamanda, doğru şekilde pazara sunmak, ve

  • Etken marka komunikasyon stratejileri ile ürününüzün (app´inizi, servisinizi) değerini anlatmak .

İşte biz sizlere pazara giriş stratejilerinizde destek olurken aslında bu üç konuda yardımcı oluyoruz. 

2020 yılında Tolkido´ya, LmWatt´a, Rumii´ye, Yuz/Tak´a bu konularda destek verdik. 

Doğru Hukiki Yapı Tespiti

Firma Değer Tespiti